Facebook
ZnanyLekarz.pl

Protezy szkieletowe na teleskopach

Technika wykonania koron teleskopowych do utrzymania protez szkieletowych nakładowych powstała na początku XX wieku w Niemczech. Kiedy zostaje kilka zębów jednym z najlepszych rozwiązań jest mocowanie protez na koronach teleskopowych.

Korony teleskopowe to zespól dwóch koron – wewnętrznej i zewnętrznej. Korona wewnętrzna osadzona na stałe na zębie za pomocą cementu, a zewnętrzna połączona na stałe z konstrukcja protezy szkieletowej – częściowej lub całkowitej. Jednym z lepszych materiałów są stopy złota 915 (21-karatów). Podejmowano dożo prób zastąpienia tego materiału rożnego rodzaju metalami i cyrkonem – jednak złoto to metal bardzo kompatybilny organizmowi człowieka, a jego właściwości mechaniczne są niezastąpione.

Korona wewnętrzna wchodzi do korony zewnętrznej ciasno, podobnie jak elementy anteny teleskopowej, zapewniając przy tym bardzo mocna silę utrzymania. Ślina w tym przypadku odgrywa bardzo ważna rolę bo wchodząc pomiędzy koronami stwarza kompresję. Wpływa to na lepsze utrzymanie protezy. Zastosowanie mocowania teleskopowego możliwe jest przy leczeniu implantoprotetycznym. Filarami na które w danym przypadku mocowane korony wewnętrzne są implanty. Protezy bardzo stabilnie utrzymują się na teleskopach i komfort użytkowania takich protez jest bardzo ceniony wśród naszych pacjentów.

Protezy szkieletowe na teleskopach – przypadek 1